Praktické příklady evidence zboží v aplikaci iKelp POS Mobile

V tomto návodě Vám představíme pár praktických příkladů evidence zboží v aplikaci iKelp POS Mobile. 

Evidence kávy

Už při zakládání skladové karty by mělo být jasné o jaký typ zboží se jedná. Kávu zřejmě nebudete prodávat tak, jak jste ji nakoupili od dodavatele tedy v 0,25 resp. 0,5 nebo 1,0kg balení. Proto je vhodné založit skladovou kartu jako Surovinu, která bude přijímaná v kilogramech. Tato bude následně vstupovat do receptur, které budou odepisovat nadefinované množství. (Rovněž jako v případě kávy doporučujeme jako karty typu Surovina zakládat karty, které vstupují do výroby jídel, nápojů, masa, zeleniny, ovoce a tekutiny které neslouží na přímý prodej.)

 1. Vytvořte skladovou kartu Surovina
 2. Vyplňte potřebné nastavení a nastavte měrnou jednotku kg.
 3. V záložce Spotřeba na skladové kartě vyberte ze seznamu zboží, které danou surovinu spotřebovává. 
  1. Jestli karta ještě v systému není založená, kliknutím na ikonu + ji založte.
  2. Nastavte správně typ skladové karty - Receptura.
  3. Nastavte měrnou jednotku ks.
  4. V záložce Ingredience nastavte počet kusů, jednotek kolik se dané karty vyrobí ze zadaného množství. (Jestli je odepisované množství malé, je možné nastavit, kolik kusů je možné vyrobit ze zadaného množství. Např. 1000ks recepturní karty se vyrobí ze 7,5kg suroviny. Takový přepočet je vhodný tehdy, když je odepisované množství velmi malé. Rovněž je možné použít přepočet pro 1,10 případně 100 kusů.)


Evidence čajů

Čaj je v principu možné rovněž evidovat jako kávu jen s tím rozdílem, že se neodepisuje v gramoch ale v kusech. Typ skladové karty bude rovněž jako při kávě surovina. Příjem doporučujeme dělat na jednotlivé čajové sáčky, tedy rozpočítat cenu na jednotlivé sáčky a přijmout počet sáčků v krabičce a nedělat příjem na 1ks krabičky. Konkrétní receptura už odepíše přesně nadefinovaný počet sáčků a ostatních nadefinovaných ingrediencí z této suroviny, což je při následném odpisu surovin ze skladu o dost jednodušší a přehlednější.

Rozlévané zboží - Evidence sudů kofoly a piva

Při tomto typu zboží je možné využít typ skladové karty Lahev. Při otevření sudu se vykoná proces "Otevření lahve". Máte tak přehled o plných, ale i "naražených" nebo otevřených sudech, rovněž i představu o tom, kolik se v daném sudě kofoly nebo piva nachází. Další informace o skladových kartách typu Lahev se dozvíte v článku Skladová karta typu Lahev. Proces otevření lahve popisuje návod Otevření lahve po dobu prodeje.

Další informace o jednotlivých typech skladových karet i s popisem na co slouží a jak vést správně evidenci se dočtete v článku Jak správně vybrat typ skladové karty

Write by Author / Vytvorené by
GoPay VISA, MasterCard