7 způsobů jak získat nové zákazníky na internetu

Pokud jste majitel nebo manažer provozu, určitě vás už mnohokrát napadla otázka, jak přivést do restaurace nebo kavárny nové zákazníky. Určitě vás napadl i internet. Existuje mnoho způsobů, jak ho využít, ale jen některé cesty přináší chtěné výsledky. Ukážeme vám sedm nejzajímavějších služeb, které vám pomohou zvýšit obrat a získat nové hosty.

1. Mapy (dnes už ne "jen mapy")

Lidé dnes běžně využívají online mapy, různé mobilní aplikace nebo GPS navigace. Určitě se mnou souhlasíte, že jednou z nejdůležitějších věcí je, aby vás hosté našli na mapě a uměli vás najít. Zaregistrování a označení vašeho podniku na mapách se může zdát jako jednoduchý úkol a samozřejmost. Ale i tady platí určité zákonitosti. Pokud je nedodržíte, účinnost této reklamy může být úplně nulová. Na co si tedy dávat pozor?

 • Při registraci vyplňte všechny údaje, které vyplnit umíte/můžete. Zajímavá je i otevírací doba, fotografie vaší lokality, různé profilové informace, kontakty, atd. Komplexní informace o vašem provozu působí důvěryhodně.
 • Ujistěte se, že je váš podnik dohledatelný přes online mapy (zkoušejte různé názvy a části názvů, jak by vás hosté mohli hledat)
 • Prověřte, zda šipka nebo označení vaší pozice zobrazuje skutečně správné místo. Některé online služby určí polohu automaticky podle zadané adresy, avšak ta nemusí být vždy úplně přesná.
 • I napříč tomu, že mnozí poznají zejména službu maps.google.com, určitě se ve vašem kraji využívají i jiné služby. Zaregistrujte se i tam. Ve všeobecnosti platí, že čím více registrací, tím více potenciálních zákazníků oslovíte.
 • Využívejte registraci v mapách co nejvíce, jako prezentaci vašeho podniku. Údaje z těchto služeb se nepoužívají jen při zobrazení mapy na webu, ale taktéž v různých mobilních aplikacích nebo GPS navigacích. Někdy jsou zákazníky právě cestující, kteří ve vaší blízkosti hledají místo, kde zaženou hlad nebo si dají dobrou kávičku.
 • Službu online mapy umístěte i na vaši webstránku (ne jako obrázek, ale jako aplikaci, aby hosté mohli změnit měřítko, naplánovat trasu nebo si jen prohlédnout okolí).

2. (Všude přítomné) Sociální sítě

Zamyslete se nad touto jednoduchou definicí: "Sociální síť je určená na navazování a udržování kontaktů mezi lidmi". A gastronomie je o službách pro lidi. Sílu sociálních sítí rozhodně nepodceňujte, jinak vás konkurence rozválcuje. V České republice jednoznačně dominuje Facebook. Ten vám poskytuje obrovské množství nástrojů na propagaci vašeho provozu a získávání nových zákazníků. Navazování nových kontaktů přes sociální sítě je přímo přirozené.

Nezapomeňte však ani na druhou část definice - klíčové pro úspěch je i udržování dlouhodobého kontaktu s lidmi. Publikování obsahu na Facebooku je skvělý způsob, jak začít komunikaci s velkým počtem lidí najednou. Ti váš obsah sdílejí a komentují. Pokud se o vás mluví dostatečně dlouho a v dostatečném množství, jste na nejlepší cestě patřit mezi ty nejúspěšnější.

Placenou reklamou můžete výrazně urychlit budování povědomí o vaší restauraci nebo kavárně. Dávejte si však pozor na správné zacílení. Není podstatné kolika lidem se vaše reklama zobrazí nebo kolik lidí na ni klikne. Důležité je, zda jste oslovili tu správnou osobu, která se může stát vašim zákazníkem.

Tip: Cílení reklamy se může na první pohled zdát jako jednoduchá záležitost. Řeknete si "stačí zacílit na věkový rozsah a blízké okolí naší restaurace". Ale co když se vaše restaurace nachází v lázeňském městečku, kde jezdí hosté z celého světa? I s tímto si profesionálové v oblasti online marketingu umí poradit.

Více se tomuto tématu věnují články:

3. Blogy, recenze a hodnocení

Internet je dnes zaplněn recenzemi, hodnoceními a různými komentáři zákazníků, ale i profesionálních recenzentů. Pokud se objeví jméno vaší restaurace v těchto příspěvcích, zvyšuje se povědomí o vašem podniku. Vyplatí se získat si pozornost jejich autorů. V zásadě existují dvě cesty jak budovat povědomí o vašem podniku prostřednictvím recenzí a hodnocení:

 • Dražší cesta: Pozvěte bloggery významných gastronomických portálů na večeři zdarma. Umožněte jim, aby o vás napsali, zveřejnili fotografie jídel a prostor vaší restaurace. Některé recenze se zveřejňují formou placené reklamy. Pokud se vydáte touto cestou, připravte si na to větší rozpočet. Účinnost marketingu se znásobuje, pokud je využíváno více cest současně. Musíte zabezpečit, aby se o vás psalo na více portálech najednou.
 • Levnější cesta: Využijte sociální sítě, různé aplikace na hodnocení jídel a obsluhy, které přirozeným způsobem zabezpečují šíření vaší popularity. Vyzkoušejte nástroje, které jsou dostupné zdarma, například Zavolat obsluhu ;).

Tip: Sledujte, co se o vás píše. Pokud máte na Facebooku stránku fanoušků, sledujte komentáře návštěvníků, ale i statistiky lajků. Pokud chcete vědět, co se o vás píše na webu, můžete využít například službu Google Alerts. Pokud se na internetu objeví článek se jménem vašeho podniku, dostanete o tom notifikaci.

4. Obědové menu na internetu

Zejména ve městech, kde se restaurace nacházejí v silném konkurenčním prostředí, mají potenciální hosté na výběr i 10 podniků, kam by dnes mohli jít na oběd. Velká část z nich se zajímá o obědové menu už na počítači v kanceláři nebo na displeji svého mobilního telefonu. A podle toho se rozhodnou, zda zajdou do toho či onoho podniku. Aktuální obědové menu je tedy nutností nejen na vlastní web stránce, ale i na dalších populárních webech nebo sociálních sítích. To samé můžeme říct i o večerním menu.

Tip: Na českém trhu najdete softvéry pro restaurace, které kromě šikovného účtování dokáží automaticky zveřejnit obědové menu na facebooku, na vaší webstránce a v mobilech vašich hostů. Za všechny vzpomenu například iKelp POS Mobile, který umožňuje hostům i objednání přímo od stolu, hodnocení obsluhy a jídel a vaši hosté mohou jídla i vyfotit, čímž vám ulehčí práci. Navíc se mohou sami přihlásit do odběru týdenní nabídky emailem a žádná z vašich specialitek jim neunikne.

5. Rozvoz jídel, donáškové služby

Pokud potřebujete pro kuchaře zabezpečit více práce, můžete sáhnout po rozvozu jídel. V České republice je populární zejména rozvoz pizzy, ale i rozvoz obědového menu. Některé provozy zabezpečují rozvoz celé nabídky jídel. Dokonce nepotřebujete mít ani vlastního poslíčka. Můžete využít donáškové služby, které obvykle fungují na internetu. Ty vám za provizi zabezpečí dopravu jídel a zároveň zviditelní vaši nabídku. Náklady na tuto službu se dají zahrnout do poplatku za rozvoz.

6. Slevové portály

Tak tuto službu snad ani nemusím představovat. Jen v České republice je jich nespočetné množství. Se slevami to však není tak jednoznačné. Má to své výhodý, ale i temné stránky. Pokud si na spolupráci vyberete velký, populární slevový portál, pravděpodobně se vám podaří prodat i stovky slevových kupónů. Za ně si však budete účtovat výrazně nižší cenu než obvykle. Slevové portály poskytují své služby za obchodní provizi, se kterou musíte počítat. Dále se může stát, že slevové kupóny si koupí nejen noví hosté, ale i ti, kteří k vám chodí, a kteří by za jídla a nápoje zaplatili plnou cenu. Taktéž nemůžete počítat s tím, že si takto získaní zákazníci objednají po dobu návštěvy i nějaká jiná jídla a nápoje z vaší nabídky. Kdy se vyplatí investovat do této formy reklamy?

 • Pokud jste nově otevřený podnik a potřebujete se dostat do povědomí veřejnosti.
 • Pokud rozšiřujete nabídku a potřebujete upozornit hosty na novinky, například začínáte dělat steaky, nebo rozšiřujete nabídku o zdravou RAW stravu atd.
 • Počet kupónů, které si v rámci akce mohou zákazníci zakoupit, se dá omezit. Tak můžete velmi efektivně regulovat investované prostředky do reklamy.

7. Katalogy a seznamy

Zatím co blogy, recenze a hodnocení se zaměřují na vybrané restaurace, na druhé straně katalogy a seznamy se snaží pokrýt komplexní nabídku gastronomických provozů. Většina takových služeb a webových stránek nabízí registraci základního profilu zdarma. Určitě se do nich vyplatí zaregistrovat i vaši restauraci. Každá taková registrace vám pomůže zvýšit návštěvnost vaší webstránky a v určité míře i s pozicí ve vyhledávačích. Některé služby jsou propojeny i se sociálními sítěmi a mobilními aplikacemi, které působí mezinárodně.

Dělejte to šikovněji než ostatní:

 • Nezaměřujte se jen na seznamy, které se specializují na gastronomii. Zajímavé mohou být i stránky, jejichž tématem je volný čas nebo relax pro rodinu. Toto všechno může být místo, kde nadchnete a získáte nové hosty.
 • Nezapomínejte i na mezinárodní stránky a stránky v cizím jazyce, zejména pokud se nacházíte v turistické zóně. Mnohé mobilní aplikace čerpají z těchto centrálních databáz a nikdy nevíte ... možná si kolemjdoucí zahraniční turista zapne navigaci k nejbližší restauraci a hned máte nového zákazníka.
 • Ve všeobecnosti platí, že na čím více místech se nacházíte, tím je vyšší pravděpodobnost, že někomu padnete do oka. Vyplatí se zjistit si, zda existují stránky, které se zabývají děním ve vašem regionu nebo o vašem městě. Mnohé z nich mají i sekci Restaurace nebo "Kde se najíst".

Tip: Představte si, že jste váš potenciální zákazník. Na internetu hledejte výrazy jako například: "pivnice", "nejlepší pizza ve městě", "steaky", "kam na večeři", atd. Vyzkoušejte si to a budete překvapeni z toho množství inspirace. Z vyhledávání získáte minimálně zajímavý seznam katalogů, kde se vyplatí zaregistrovat váš podnik.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard