Praktické rady a typy k nastavení zařízení

V tomto článku jsme pro vás popsali několik praktických scénářů, které vznikají při používání aplikace iKelp POS Mobile z pohledu zařízení, ať už se jedná o účtenkové, nebo barové tvz. bonovací tiskárny. Naleznete zde různé praktické rady a doporučení k nastavení aplikace POS Mobile, ale i aplikace iKelp POS Manažer.

1. Jak postupovat, pokud potřebuji mít v aplikaci dvě a více pokladních tiskáren?

V aplikaci je možné definovat více pokladen, eKasa zařízení. Po zřízení aplikaci je aktivní jedno zařízení. Na základě požadavku je možné jejich počet zvýšit podle potřeby daného provozu. 

 1. Nainstalujte aplikaci iKelp POS Manažer na každé pracoviště.
 2. Každé pracoviště komunikuje s aplikací POS Mobile na základě kódu spojení. Tento naleznete v aplikaci iKelp POS Mobile v části Zařízení.
 3. Pozor, pro každé pracoviště je nutné mít vlastní kód spojení. Podle počtu pracovišť, eKasa tiskáren si můžete kódy pro každé pracoviště vygenerovat, resp. Přidat kliknutím na Přidat kód spojení.
  • Kliknutím na Více je možné doplnit popis daného pracoviště pro lepší identifikaci. (Např. Bar, Terasa, Přenosná kasa 1 apod.)
 4. Po aktivování dalších eKasa zařízení má každé zařízení přidělený kód (identifikátor), který je potřeba mít nadefinovaný stejně i v aplikaci iKelp POS Manažer.
Související návody

2. Jak nastavit zařízení, bonovací tiskárny, pokud mám více pokladen?

Bonovací tiskárny bývají většinou instalovány tam, kde je nakonfigurována eKasa tiskárna. Tedy jako první krok se provede instalace aplikace POS Manažer a nakonfiguruje se eKasa zařízení. Pokud již tento krok proběhl, nastavuje se samotná bonovací tiskárna.

 1. Pokud se jedná o bonovací tiskárnu připojenou sériově/USB je třeba ji nakonfigurovat v rámci aplikace POS Manažer na tom PC, kde je zařízení i fyzicky připojeno.
 2. V případě tiskárny připojené v LAN, je jedno, na kterém PC zařízení nakonfigurujete. 
V obou případech je třeba zařízení v rámci konfigurace nastavit správný Název (kód) zařízení, který musí být shodný s názvem zařízení v aplikaci POS Mobile. Následně již spojení se zařízením zajišťuje aplikace POS Manažer, je tedy možné na daném zařízení tisknout z kteréhokoli prodejního místa. Pozor v případě síťových tiskáren, zařízení se definuje pouze v rámci jedné aplikace iKelp POS Manažer. Máte-li nakonfigurováno jedno fyzické zařízení, s jedním kódem ve dvou aplikacích na dvou PC současně, je třeba v rámci jedné konfigurace zařízení deaktivovat!  
Související návody

3. Jak můžu nastavit tisk na více zařízeních (bonovací tiskárnách) současně?

V aplikaci lze nastavit, aby se např. bony tiskly na dvou zařízeních současně. Pozor, nestačí mít na kartě označené dvě bonovačky. Aplikace totiž v tomto případě posílá kartu jen na první aktivní a dostupné zařízení. Pokud potřebujete tisknout položky na dvou zařízeních, je třeba si nastavit jednu tiskárnu jako externí. Jak na to se dozvíte v přiloženém odkazu.

Související návody

4. Co dělat pokud se netisknou pokladní doklad?

Pokud se netisknou z aplikace pokladní doklady, může to mít několik příčin a vždy je třeba v první řadě postupovat podle hlášení v aplikaci. Ve většině případů vás dokáže nasměrovat k vyřešení problému. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, které vám mohou pomoci při problémech.

 1. Aplikace iKelp POS Manažer není připojený na POS Mobile - zkontrolujte, zda na PC běží aplikace iKelp POS Manažer, a po rozkliknutí zobrazíte stav připojených zařízení. Pokud aplikace po klepnutí na ikonu nereaguje doporučujeme počkat několik sekund. Pokud se ani tak stav připojených zařízení nezobrazí:
  • Vypněte aplikaci přes Správce úloh a spusťte ji znovu přes ikonu na pracovní ploše.
  • Restartujte počítač.
 2. POS Manažer není napojený na POS Mobile. Zkontrolujte jeho stav - postupujte stejně jako v bodě č.1.
 3. V tiskárně chybí papír - zkontrolujte kryt tiskárny, papír nebo zkontrolujte displej zařízení, jestli nezobrazuje bližší hlášení.
 4. Zařízení je puštěné ale nekomunikuje - zkontrolujte kabely k připojenému zařízení. Zkuste zařízení restartovat. Pokud máte na provozu více sítí a eKasa tiskárna a PC jsou připojeny přes WiFi, zkontrolujte, zda jsou připojeny do stejné sítě.

5. Co dělat pokud netiskne objednávková nebo účtenková tiskárna.

Pokud přestane tisknout objednávková nebo účtenková tiskárna, může to být z více důvodů.
 • Změna síťové adresy u tiskárny připojené přes síť.

  • Nejčastěji tento problém nastává při změně síťových zařízení jako je router, který má jiné nastavení přidělovaní adres zařízením v místní síti. V tomto případě doporučujeme zkontrolovat, jaké adresy jsou v síti dostupné a tuto adresu tiskárně přiřadit. další možností je úprava nastavení síťového zařízení podle nastavení předcházejícího. Tyto úpravy doporučujeme přenechat správcovi sítě.
 • Změna portu připojeného zařízení.

  • Tento problém se může vyskytnout po aktualizaci OS Windows (hlavně u levnějších tiskáren dojde k přestavení přednastaveného portu zařízení např. Rongda, Xprinter...). Následně je třeba v nastaveních zařízení přidělit zařízení správný port, přes který má v systému komunikovat.
   1. Klikněte na ikonu Start a otevřte Ovládací panel. (Začněte psát Ovl.)
   2. Přejděte na nabídku Zobrazit zařízení a tiskárny.
   3. Klikněte pravým tlačítkem myši na danou tiskárnu a vyberte Vlastnosti tiskárny.
   4. Přejděte do záložky Porty.
   5. Vyberte správný port ze seznamu, na kterém je zařízení připojené.
   6. Klikněte na tlačítko Použít pro aplikování vykonaných změn.
   7. Přejděte do záložky Všeobecné a klikněte na Vytisknout zkušební stranu.

V obou případech doporučujeme zkontrolovat, zda je tiskárna definovaná jako tiskárna v OS Windows a prověřit tisk zařízení přímo ze systému Windows. Pokud zařízení netiskne ani z OS Windows, jedná se o problém mimo aplikaci iKelp POS Mobile.
Související návody
Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard